Blisko a daleko – Chęciny

Droga S7 z Krakowa do Warszawy. Mijamy po jednej stronie Kielce, po drugiej na wzgórzu widać ruiny zamku.

Zjeżdżamy zjazdem na Małogoszcz i po 3 kilometrach jesteśmy w centrum miejscowości Chęciny. Możemy zostawić samochód w okolicach rynku i kierując się w stronę kościoła trafimy na ścieżkę Mnicha, która zaprowadzi nas do bram zamku.

My mijamy rynek, skręcamy w prawo i dojeżdżamy wyżej na parking położony  z drugiej strony góry zamkowej – 360 mnpm.

Zamek Królewski w Chęcinach

Został wzniesiony na skalnym wzgórzu na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwszym właścicielem był biskup krakowski – Jan Muskac, który otrzymał warownię wraz z 14 wsiami od Władysława Łokietka w 1306 roku. Jednak już w 1308 r Łokietek wystawił przywileje co świadczy, że budowla była już z powrotem w jego rękach. Przypuszczalnie zamek był w tym czasie ośrodkiem administracji książęcej, w dalszych dziesięcioleciach XIV wieku stał się siedzibą powiatu sądowego.

W zamku chęcińskim zwoływano zjazdy możnowładców w latach: 1310, 1318 i 1331 zwoływano zjazdy możnowładców i rycerstwa. W 1318 roku arcybiskup Janisław w twierdzy ukrył skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej przed krzyżakami.

Twierdza w swojej bogatej historii służyła jako więzienie, przetrzymywano w nim wrogów Władysława Jagiełły czy znaczniejszych jeńców krzyżackich po wygranej bitwie pod Grunwaldem.

Zamek był też rezydencją rodzin królewskich, królowych i wdów. Przebywały w nim: Adelajda – druga żona Kazimierza Wielkiego, Elżbieta siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Bona, syn Jagiełły – Władysława.

W latach 1607 zamek był świadkiem rokoszu Zebrzydowskiego, został został zdobyty, zrabowany i podpalony, zniszczeniu uległy fortyfikacje.

W 1610 roku częściowo odnowiony i rozbudowany przez starostę chęcińskiego Stanisława Branickiego,.

W czasie „potopu” szwedzkiego został zniszczony przez wojska Rakoczego. A w 1707 roku spalony przez wojska szwedzkie.

W czasie rozbiorów Polski zamek popadł w ruinę. Miejscowa ludność częściowo rozebrała mury wykorzystując budulec do własnych celów.

Zamek dzieli się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się między dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą, którą dobudowano w XV wieku. Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej przez zwodzony most i bramę zabezpieczoną żelazną kratą, opuszczaną na noc.

Przy murze północnym znajdują się ruiny budynku mieszkalnego z zachowanymi otworami okiennymi oraz sklepionymi piwnicami. Druga z okrągłych baszt służyła za ostatni punkt oporu w razie oblężenia.

Zamek dolny pełnił funkcje gospodarcze. Pośrodku jego dziedzińca znajduje się otwór po studni, wykutej w skale na głębokość 100 m.

Informacje praktyczne, godziny otwarcia Aktualności

Film na yt

Przy parkingu działa kawiarnia http://labaguette.pl/, polecam grzane piwo z przyprawami.

Zapraszamy na nasz kanał na  yt: BG Hawranki.

Menu